Rodzicielstwo to praca, która wymaga naszego poświęcenia i uwagi 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Odpowiedzialność za wychowanie, opiekę i edukację dzieci, w połączeniu z innymi obowiązkami, które mamy jako dorośli oraz różnymi wpływami społecznymi, które nas otaczają, doprowadziły do przyjęcia słowa, które wcześniej było wyłączne dla świata pracy: wypalenie, określając w ten sposób skrajne wyczerpanie doświadczane przez rodziców jako „wypalenie rodzicielskie”.
I nie jest to tylko coś, co przeanalizowały jakieś badania, ale sami rodzice zgłosili, że cierpią z tego powodu, ponieważ według ostatnich badań 90% rodziców uważa, że wychowanie dzieci jest teraz trudniejsze w porównaniu z poprzednimi pokoleniami.
Wypalenie rodzicielskie
Jak wspomniałem na początku, słowo wypalenie było wcześniej używane w odniesieniu do szeregu objawów, które ludzie mieli w związku ze środowiskiem pracy, spowodowanych długimi godzinami pracy i wysoce stresującymi stanowiskami. Z czasem słowo to zaczęło być używane w innych sytuacjach, w tym w życiu rodzinnym. Do objawów wypalenia należą: bóle mięśniowe, nawracające bóle głowy, bezsenność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zmęczenie lub znużenie, niepokój, izolacja emocjonalna, uczucie frustracji, a także bezsenność i chęć płaczu. Jak z tym walczyć? Podpowiadamy: https://centrumzabawy.pl/szczesliwi-rodzice-to-fundament-kazdej-rodziny
Badanie
Poprzez badanie 2 000 rodziców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Business Performance Innovation (BPI) Network zbadało i przeanalizowano wpływ wypalenia rodzicielskiego na życie zawodowe i rodzinne oraz co się z tym wiąże.
W ankiecie rodzice zostali zapytani o częstotliwość i dotkliwość, z jaką doświadczają lub odczuwają wypalenie, przy czym prawie dwie trzecie respondentów stwierdziło, że w pewnym momencie doświadczyło wypalenia, a 40% uznało, że miało ono znaczący wpływ na ich życie. Wśród objawów wypalenia rodzicielskiego badani rodzice podali, że główne, których doświadczyli to:
- Skrajna frustracja związana z zadaniami/obowiązkami związanymi z dziećmi.
- Nie wykonują lub nie wykonują czynności rodzicielskich w sposób, w jaki chcieliby je wykonywać
- Uczucie ciągłego wyczerpania
- Brak satysfakcji z bycia rodzicem
- Poczucie niepokoju o rozwój dzieci
Analizując wpływ wypalenia zarówno w pracy, jak i w domu, stwierdzono, że sięga ono od zmniejszenia wydajności, do przejawiania wysokiego poziomu lęku, depresji i bezsenności, co ogólnie wpływa na zdolność rodziców do wykonywania pracy na wysokim poziomie:
- 45% rodziców odczuwa ciągły niepokój i zmartwienia.
- 38% ma depresję i poczucie nieszczęścia
- 35% czuje się niezdolnych do zapewnienia rodzinie odpowiedniej ilości czasu
- 17% stwierdziło, że wypalenie wpływa na jakość ich snu lub liczbę godzin snu
- 13% stwierdziło, że ma słabą wydajność i produktywność w pracy.
- 12% miało poczucie, że ich związek z partnerem został zniszczony.
Rodzice zostali zapytani, czy uważają, że dzisiejsze rodzicielstwo jest bardziej lub mniej trudne niż w przeszłości. Większość z nich, a konkretnie 88%, uważa, że wychowanie dzieci jest dziś trudniejsze niż wtedy, gdy sami byli dziećmi.